עצי חיים – לא מה שחשבתם

עץ החיים מככב בתרבויות שונות ברחבי הארץ והעולם. לעץ זה יש משמעויות שונות ושימושים מגוונים עבור כל תרבות שהיא. סדרת מדריכים מקיפה שהוצאנו בנוגע לעצי החיים הובילה אותנו להציג בפני הגולשים את כל הדברים שהם לא הכירו אודות עץ החיים שנחשב לחלק בלתי נפרד מהמסורת היהודית. במדריך זה נציג בפניכם פרטים מפתיעים אודות עצי החיים המדוברים, כדי שתוכלו להכיר בהם מקרוב.

 

תכירו קודם בעצי החיים של המסורת היהודית

מי שקראו את הכותרת שלעיל, וודאי שמו לב שהצגנו את הפריט ברבים. כלומר "עצי חיים" ולא "עץ החיים". אנו חושבים שמן הראוי שנסביר שיש סיבה מאחורי בחירה זו. שכן, נעשה בהם שימוש בזוגות. עצי החיים הם בעצם שני מוטות מרהיבים שנגללים עליהם הגווילים של ספר התורה. מי שישבו בבית הכנסת בעת קריאת ספרי התורה, וודאי יודעים כי עצי החיים עשויים מחומרים יקרי ערך (נרחיב על כך בהמשך).

תכירו קודם בעצי החיים של המסורת היהודית

למה קורים להם עצי החיים?

כשקראנו על עצי החיים, היה לנו ברור שנצא לבדוק מה המשמעות של שמם. אנו יכולים לומר לכם כעת כי אין מדובר פה בבחירה אקראית. שמם של העצים הגיע מהתנ"ך, בדומה לשמות של פריטי קדושה נוספים שנעשה בהם שימוש תדיר בבית הכנסת.

אם מישהו ישאל אתכם מה מקור שמם של עצי חיים לספר תורה, אתם תוכלו לומר מיד כי מדובר בפסוק המוכר: "עץ חיים היא למחזיקים בה ותומכיה מאושר". משפט זה נאמר בהקשר של התורה. לכן, החליטו לקרוא לעצים שמחזיקים אותה בשם ייחודי זה.

ממה מורכבים עצי החיים?

כאמור, עצי החיים מורכבים מחומרים יקרי ערך כמו כסף וזהב טהור. נספר לכם בקצרה כי הליך הייצור של עצי מכסף בשילוב זהב  וכסף, מתחיל קודם כל בשיוף של מוטות העץ. לאחר מכם, מתבצעת הכנה מדויקת של הידיות ו –  4 צלחות (מכסף או זהב) שמשמשות לחלק התחתון והעליון של עצי החיים. בשלבים הסופיים מתבצעת הצביעה של העץ, הדבקה של חלקים שונים וחריטה של הזכרות.

 

הכנה של עצי החיים – לא עניין של מה בכך

אולי חשבתם שהכנתה של עצי החיים היא עניין פשוט, אבל האמת היא שההפך הוא הנכון. מדובר בתהליך שמצריך מיומנות רבה בתחומים שונים. לכן, במרבית המקרים, ההכנה של עצי החיים מצריכה מעבר בין אנשי מקצוע שונים. מדובר בצורף, ברוקע ומי שמבצע חריטה ועוד. ההלכה קובעת כי אנשי המלאכה שיכינו את עצי החיים הם יהודים בלבד (זאת למרות שאין שום חיוב שכזה בהלכה).

 

השורה התחתונה – תודו שהופתעתם

עכשיו אתם מכירים בכל מיני פיסות מידע חיוניות אודות עצי החיים. בשלב זה אתם יכולים להעביר את המידע הלאה לאחרים שמתעניינים בנושא ולהעשיר את עולמם. נאחל לכם כעת שתמיד תדעו לקרוא אינפורמציה חדשה ברשת שתעשיר את הידע הכללי שלכם.

עצי חיים - לא מה שחשבתם

תוכן עיניים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
חוֹרֶף
כללי
5 אקססוריז חובה לחורף

החורף הישראלי הגיע, ולמרות שזו לא העונה המועדפת על הרבה מהאנשים בישראל, אין ספק שהמלתחה בעונה הזו היא היפה ביותר. כך, ניתן למצוא אנשים בלבוש חמים וקלאסי, בדומה לתלבושות הכל

מתנות לנשים
כללי
מה שאישה רוצה – הכל על מתנות לאישה

כשזה מגיע למציאת המתנה המושלמת לאישה, זו יכולה להיות משימה מאתגרת. כל אישה היא שונה, בעלת תחומי עניין שונים, תחביבים ואישיות ייחודיים משלה. עם זאת, יש כמה טיפים שיכולים להתאים

מה זה ביטקוין?
כללי
מה זה ביטקוין?

ביטקוין הינו מטבע דיגיטלי שאינו תלוי בגוף מרכזי כמו בנק. המטבע הומצא על ידי אדם הנקרא – סטושי נקומוטו, אמנם, זהותו האמתית עדיין מוטלת בספק משום שהוא איננו מזדהה בשמו

3 דרכים להתאים את המטריה לאאוטפיט שלך!
כללי
3 דרכים להתאים את המטריה לאאוטפיט שלך!

מעוניינים להתחיל להשקיע באאוטפיטים שלכם, אבל על אמת? ליצור מראה מסוגנן אבל פרופורציונלי, בולט אבל מחושב וקלאסי? אאוטפיט מוצלח באמת לוקח בחשבון את כלל המרכיבים שלו, כולל פריטי חוץ כמו