התעשיות הביטחוניות עם הפנים למזרח

התעשיות הביטחוניות עם הפנים למזרח

נקודת מפגש של קהילות התעופה והביטחון העולמיות

גם השנה היה הסלון האווירי בסינגפור, שהינו אחד משלוש התערוכות הגדולות בעולם, המקביל בחשיבותו לסלון האווירי בלה בורז’ה בצרפת והגדול באסיה, לנקודת המפגש של קהילות התעופה והביטחון העולמיות. בארוע משתתפות חברות התעופה הגדולות המפעילות מטוסי נוסעים ומטען, ולצידן חברות ויצרניות של מטוסים וכלי טיס ללא טייס, מנועים ולוויינים מעולם התעופה המסחרי והצבאי דוגמת לוקהיד מרטין, בואינג, ואיירבוס. מעבר לכך, הסלון האוירי הוא מקום המפגש של נציגי חילות האוויר, היבשה והים, הפועלים באינטגרציה עם גורמי התעופה הצבאים והאזרחיים, בהם מופעלות מערכות טילים, מל”טים, מערכות שליטה ניווט ובקרה ומערכות רדיו וקשר.

התערוכה, שנפתחה ב- 14 לפברואר למשך שישה ימים, כוללת מעל ל-1000 מציגים. איתם הגיעו כ-300 משלחות מ-50 מדינות, כאשר מעל ל-80,000 מבקרים צפויים לפקוד את המקום. המדובר בתערוכה המתקיימת אחת לשנתיים ומושכת באופן טבעי מגוון רחב ביותר של אנשים ובהם ראשי מדינות, אנשי ממשל, ראשי צבאות, קניינים, ואנשי תקשורת וקהל רחב מרחבי העולם, הנחשפים לשיא החידושים הטכנולוגים בתחום האוויר והיבשה.

התערוכה מתפרסת על שטח מקורה של 40,000 מ”ר ו-100,000 מ”ר של שטח פתוח, הכולל תצוגה מרשימה של כלי טייס לצד מערכות צבאיות ואזרחיות. בביתן הישראלי, שמאורגן ע”י מכון הייצוא, משתתפות השנה 11 חברות מובילות, בהן קבוצת אלביט מערכות, רפאל, תעשיה צבאית, תעשיה אווירית, פלסן סאסא, אם.טי.אס, כנפית, הארו מעוז, HEC וסיב”ט. לצידם של המציגים הישראלים, מתבצע שיתןף פעולה עם הנספחות המסחרית בשגרירות ישראל בסינגפור, ומכון הייצוא שאחראי על גיוס החברות הישראליות. לכל אלה מצטרפת נספחות צה”ל, המארגנת את ביקורם של נציגים ממשרד הביטחון, במטרה להיפגש עם מקביליהם במשרדי הביטחון בארצות מזרח אסיה וזרועות הצבא השונים.

 

הזדמנות עסקית חשובה לישראל

התערוכה מהווה הזדמנות עסקית חשובה וחיונית מאין כמוה בעבור התעשיות הביטחוניות הישראליות, ומאפשרת לחברות המציגות לחשוף את מוצריהן בשווקים בהם המודעות לישראל עדיין לא גבוהה דיה. משאבים רבים מופנים לשווקים אשר נמצאים בתחילת דרכם מבחינתה של ישראל כגון הודו, קוריאה, ויפן, במטרה לבסס את שמה הטוב של התעשיה הביטחונית הישראלית לצד שיתופי פעולה מקומיים. לכל אורכה של התערוכה מתקיימות עשרות פגישות עם חברות אסיאתיות מובילות, אינגרטורים וגורמי רכש ממדינות כמו סינגפור, דרום קוריאה, יפן, הודו, אוסטרליה ארה”ב וקנדה. בנוסף, עתידות החברות הישראליות להיפגש עם משלחות צבאיות ואזרחיות רמות דרג מרחבי העולם ובעיקר ממדינות אסיה-פסיפיק. ביומה הראשון של התערוכה ביקר בה גם שר הביטחון הישראלי, מר אהוד ברק, בליווי צוות של משרד הביטחון. השר הצטלם בביתן חברת רפאל כשברקע מגוון הטילים של החברה (כולל כיפת ברזל), ובביתן אלביט מערכות, ליד מערכת ההגנה בפני טילי כתף MUSIC. זהו פיתוח חדשני של החברה, המהווה פתרון מתקדם לאיומי טרור כנגד מטוסי נוסעים. השר הוקף באנשי בטחון רבים בשל הפיגועים האחרונים בהודו ובתאילנד.

 

במהלך ארבעת הימים הראשונים של התערוכה, הצליחו ביתניה של תעשיית הביטחון הישראלית, ובראשם ביתניהן של התעשייה האווירית, אלביט מערכות, רפאל ותע”ש, למשוך משלחת צבאיות רמות-דרג, שנחשפו למגוון רחב של מערכות אלקטרוניות ואמצעי לחימה מתקדמים. החברות הציגו את מוצריהן באמצעות מצגות מולטימדיה על גבי מסכים רחבים.

האטרקציות בתערוכה – הפאביליון הירוק והמופע האווירי

בשונה משנים קודמות, התערוכה השנה מתמקדת לא רק בתחומי התעופה והחלל – אליהם מתווספים שני תחומים נוספים של יבשה, וכלי טייס אוטונומים. נוסף על כך, לאחר הצלחה מרובה בעקבות התערוכה ב-2010, הוחלט ע”י המארגנים לתת גם השנה במה ל”פאביליון הירוק”. באזור זה יציגו שיטות עבודה מומלצות ע”י קהילת התעופה, פתרונות בתחום היזמות הירוקה, וטכנולוגיות חדשניות במטרה להפחית את ההשפעות השליליות על הסביבה.

בתערוכה התקיימו גם פאנלים יחודיים שעסקו בצמיחה המהירה בתחום התעופה האזרחי במדינות כסין והודו. הנושאים שהועלו בפאנל קשורים במישרין למימון התעשיה האווירית בעקבות הגידול והדרישה מצד הלקוחות, התפתחותם של שדות התעופה והעברת הייצור של חלקים עיקריים בתעשיה האווירית הגלובלית למדינות אלו. כמו כן, הקהל המבקר בתערוכה יכול לחזות לכל אורכה במופע אווירי אקרובטי של צוותי אוויר על שלל מטוסיהם. במופע משתתפים מטוסי 15-F ו 16-F המופעלים ע”י טייסים סינגפורים וגם צוות “בלייר הארוספורט” מאוסטרליה המציג את יכולתו עם מטוסי 300 REBEL.

ירון צ’רבין הינו המנכ”ל והבעלים של חברת Maverick LTD מייצג חברות מישראל ביפן

Comments

על הכותב/ת

ירון צ'רבין

ירון צ'רבין הינו המנכ"ל והבעלים של חברתMaverick  ביפן. מתגורר ביפן ב-15 השנים האחרונות ומייצג חברות מישראל ואירופה בתחומים של טכנולוגיה, בטחון, אנרגיה ירוקה ופיתוח עסקי לחברות ביפן ותאילנד. ניהל את חברת LID אשר בבעלות קבוצת לבייב ביפן, כותב ומרצה בפורומים על עשיית עסקים ביפן.

כתבות באתר : 7
'